Rugăciune de început

 

Isuse, în acest An Sfânt al Milostivirii Divine, noi, copiii din parohia noastră vrem să te însoţim pe Calea crucii. Îţi mulţumim pentru acest timp de har. Prin mijlocirea sfintei Fecioare Maria, să reverşi asupra noastră îndurarea ta!

Te rugăm, din toată inima noastră să asculţi rugăciunile pe care le înălţăm către tine. Dă-ne curajul de a săvârşi cu mai multă iubire şi disponibilitate faptele de milostivire trupească şi sufletească.

 

Staţiunea I ISUS ESTE OSÂNDIT LA MOARTE

 1. Ne închinăm ţie, Cristoase, şi te binecuvântăm,
 2. Căci prin sfânta ta cruce ai răscumpărat lumea.

 

Isuse, iubirea ta e atât de mare! Ne cunoşti inima şi ne dai timp de îndreptare. În timp ce Pilat, influenţat de mulţimea nerecunoscătoare, te condamnă, tu ne vorbeşti în taina sufletului despre valoarea tăcerii şi beneficiile adevărului.

Te rugăm, întăreşte-ne voinţa şi luminează-ne mintea, ca să spunem mereu adevărul şi să suportăm cu răbdare nedreptatea.

Slavă Tatălui…

Doamne Isuse Cristoase, răstignit pe Cruce! Miluieşte-ne pe noi!

 

Staţiunea a II-a ISUS IA CRUCEA PE UMERI

 1. Ne închinăm ţie, Cristoase, şi te binecuvântăm,
 2. Căci prin sfânta ta cruce ai răscumpărat lumea.

Isuse, soldaţii ţi-au pregătit o cruce grea şi mare! Ca să ne înveţi cum să ne îndeplinim îndatoririle zilnice, tu ai îmbrăţişat-o şi ai purtat-o până pe Golgota.

Te rugăm să rămâi cu noi, în orice zi, în orice clipă! Ajută-ne, să fim alături de cei care refuză să poarte crucea. Dă-ne harul sfatului, ca să-i putem sfătui pe cei care stau în îndoială şi privesc de departe crucea.

Slavă Tatălui…

Doamne Isuse Cristoase, răstignit pe Cruce! Miluieşte-ne pe noi!

 

Staţiunea a III-a ISUS CADE ÎNTÂIA OARĂ SUB POVARA CRUCII

 1. Ne închinăm ţie, Cristoase, şi te binecuvântăm,
 2. Căci prin sfânta ta cruce ai răscumpărat lumea.

Isuse, trupul tău însângerat se uneşte cu pământul, cu praful de pe drum. Şi crucea cade peste tine! Ce durere mare cuprinde întreaga ta fiinţă. Împreună cu alţi copii din lumea întreagă, eu şi colegii mei, ne pregătim acum pentru primirea sacramentului Spovezii şi a sacramentului Euharistiei.

Te rugăm, curăţă sufletele noastre de toate păcatele şi redă-ne harul sfinţitor. Urmându-ţi exemplu, vrem şi noi, să iertăm din inimă toate ofensele, jignirile care au venit asupra noastră, doar pentru că suntem creştini.

Slavă Tatălui…

Doamne Isuse Cristoase, răstignit pe Cruce! Miluieşte-ne pe noi!

 

Staţiunea a IV-a ISUS O ÎNTÂLNEŞTE PE MAICA SA ÎNDURERATĂ

 1. Ne închinăm ţie, Cristoase, şi te binecuvântăm,
 2. Căci prin sfânta ta cruce ai răscumpărat lumea.

Preabune Isuse, din mulţimea agitată, doar privirea fidelă şi încrezătoare a mamei tale, îţi aduce mângâiere. Această întâlnire de scurtă durată, dar plină de iubire, ne aminteşte de revederea cu părinţii noştri care sunt plecaţi în străinătate pentru a munci.

Sfântă Fecioară Marie, te rugăm, veghează asupra tuturor părinţilor! Dă-le tăria necesară de a-şi iubi copiii şi de a-i susţine în momentele dificile. Fă-ne  inima sensibilă la întâlnirea cu părinţii, bunicii şi copiii care sunt mâhniţi, pentru ca să le aducem un strop de mângâiere sfântă.

Slavă Tatălui

Doamne Isuse Cristoase, răstignit pe Cruce! Miluieşte-ne pe noi!

 

Staţiunea a V-a SIMON DIN CIRENE ÎL AJUTĂ PE ISUS SĂ-ŞI DUCĂ CRUCEA

 1. Ne închinăm ţie, Cristoase, şi te binecuvântăm,
 2. Căci prin sfânta ta cruce ai răscumpărat lumea.

Simon din Cirene nu-l cunoaşte pe Isus. El vine istovit de la muncă. Prins în grijile sale, de departe nici nu-şi dă seama ce se întâmplă. Dar apropiindu-se de mulţimea gălăgioasă, soldaţii îl zăresc şi îl cheamă cu forţa, ca să-l ajute pe Isus. Atingând lemnul sfânt al crucii, Simon se lasă cucerit de privirea blândă şi însângerată a lui Isus. Astfel, Simon ia parte la prima lui lecţie de iubire şi învaţă privind la Isus, ce înseamnă sacrificiul.

Isuse, deschide-ne ochii inimii, ca să te regăsim în colegii şi prietenii  care au nevoie de noi. Ajută-ne, ca prin cuvânt şi faptă, să-i învăţăm pe cei neştiutori despre iubirea şi milostivirea ta.

Slavă Tatălui

Doamne Isuse Cristoase, răstignit pe Cruce! Miluieşte-ne pe noi!

 

Staţiunea a VI-a VERONICA ŞTERGE FAŢA LUI ISUS CU O MARAMĂ

 1. Ne închinăm ţie, Cristoase, şi te binecuvântăm,
 2. Căci prin sfânta ta cruce ai răscumpărat lumea.

Numai Veronica, are curajul de a înfrunta cruzimea soldaţilor. Nimic nu-i stă în cale pentru a ajunge la Isus. Cu multă grijă şi delicateţe, şterge faţa plină de sânge şi praf a lui Isus. Răsplata este mare! Pe maramă şi în inima ei, a rămas chipul lui Isus!

Isuse, dă-ne o inimă sensibilă ca să-i vizităm pe cei bolnavi. În orfelinate, în azile, în spitale şi chiar pe stradă sunt atâtea persoane care aşteaptă să le ştergem lacrimile.

Slavă Tatălui

Doamne Isuse Cristoase, răstignit pe Cruce! Miluieşte-ne pe noi!

 

Staţiunea a VII-a ISUS CADE A DOUA OARĂ SUB POVARA CRUCII

 1. Ne închinăm ţie, Cristoase, şi te binecuvântăm,
 2. Căci prin sfânta ta cruce ai răscumpărat lumea.

Isus este iar singur. A ajuns la jumătatea drumului. E din ce în ce mai greu. Cade a doua oară. Undeva în urmă, prin mulţime, au rămas Simon şi Veronica. Cine îl va ajuta acum, să se ridice? În preajma lui sunt doar soldaţii nemiloşi.

Isuse, ajută-ne, să ne apropiem de cei care rămân împietriţi în faţa dovezilor de iubire. Să-i vizităm şi să le vorbim celor care sunt captivi în propria inimă egoistă sau închişi în instituţii de corecţie.

Slavă Tatălui

Doamne Isuse Cristoase, răstignit pe Cruce! Miluieşte-ne pe noi!

 

Staţiunea a VIII-a ISUS MÂNGÂIE FEMEILE CARE PLÂNG

 1. Ne închinăm ţie, Cristoase, şi te binecuvântăm,
 2. Căci prin sfânta ta cruce ai răscumpărat lumea.

Cu ochii înlăcrimaţi şi inimi pline de durere şi milă, femeile din Ierusalim îl însoţesc pe Isus. Vor să împărtăşească împreună cu el, această suferinţă. Dar Isus, cu blândeţe, le spune să aibă grijă de copii lor, care rătăcesc departe de credinţă.

Isuse, o parte din adolescenţii şi tinerii parohiei noastre, se pregătesc pentru primirea sacramentului Mirului. Te rugăm, trimite-l asupra lor pe Duhul Sfânt! Întăriţi cu darurile sale, să devină creştini maturi în credinţă şi mărturisitori ai Evangheliei! Să aibă curajul de a-i avertiza pe cei care păcătuiesc pentru ca în acest an jubiliar al Milostivirii  să se întoarcă la tine.

Slavă Tatălui

Doamne Isuse Cristoase, răstignit pe Cruce! Miluieşte-ne pe noi!

 

Staţiunea a IX-a ISUS CADE A TREIA OARĂ SUB POVARA CRUCII

 1. Ne închinăm ţie, Cristoase, şi te binecuvântăm,
 2. Căci prin sfânta ta cruce ai răscumpărat lumea.

Isus e atât de aproape de locul răstignirii. Dar, greutatea crucii, îl doboară la pământ, pentru a treia oară. Mâinile şi picioarele îi sunt slăbite din cauza loviturilor, a nepăsării oamenilor, a foamei şi a setei. Pentru a ne învăţa cum să luptăm pentru mântuirea sufletului şi pentru realizarea profesională depăşind insuccesul, Isus se ridică.

Isuse, şi noi întâlnim zilnic, oameni care sunt slabi trupeşte. Alţii chiar mor de foame. Ajută-ne, să împărţim cu dărnicie mâncare celor înfometaţi. Să strângem în cutia speranţei suficienţi bănuţi prin care susţinem activităţile centrului misionar care îi ajută pe copiii din Africa sau America Latină.

Slavă Tatălui

Doamne Isuse Cristoase, răstignit pe Cruce! Miluieşte-ne pe noi!

Staţiunea a X-a ISUS ESTE DESPUIAT DE HAINE

 1. Ne închinăm ţie, Cristoase, şi te binecuvântăm,
 2. Căci prin sfânta ta cruce ai răscumpărat lumea.

Pe muntele Golgota, în faţa oamenilor răuvoitori, soldaţii îi iau lui Isus până şi haina care îi acoperea trupul brăzdat de lovituri. Ce durere a suferit Isus când a văzut că inima soldaţilor e înăbuşită de lăcomia după bunurile materiale.

Isuse, ajută-ne să-i îmbrăcăm pe cei goi! Să le oferim din hainele noastre celor care au o singură haină şi aceea, poate, ruptă, prea mare sau prea mică pentru ei.

Slavă Tatălui

Doamne Isuse Cristoase, răstignit pe Cruce! Miluieşte-ne pe noi!

 

Staţiunea a XI-a ISUS ESTE RĂSTIGNIT PE CRUCE

 1. Ne închinăm ţie, Cristoase, şi te binecuvântăm,
 2. Căci prin sfânta ta cruce ai răscumpărat lumea.

Fără milă şi fără să mai stea pe gânduri, soldaţii lovesc şi prind în cuie mâinile preasfinte ale lui Isus. Pe cruce, Isus este singur, între cei doi tâlhari, un străin printre ai săi. Oamenii care l-au primit cu mare bucurie în Ierusalim ca pe un Rege au fugit. Apostolii l-au părăsit.

Isuse, ajută-ne să le vorbim cu disponibilitate celor care sunt singuri şi străini în oraşul nostru. Chiar dacă nu-i putem găzdui pe cei străini în casă noastră, măcar să le indicăm adresa corectă, unde ar putea găsi un loc de odihnă.

Slavă Tatălui

Doamne Isuse Cristoase, răstignit pe Cruce! Miluieşte-ne pe noi!

 

Staţiunea a XII-a ISUS MOARE PE CRUCE

 1. Ne închinăm ţie, Cristoase, şi te binecuvântăm,
 2. Căci prin sfânta ta cruce ai răscumpărat lumea.

Pentru noi, copii, e greu să ni se vorbească despre moarte. Deşi auzim de ea, nu o înţelegem. Îl privim acum pe Isus mort pe cruce. Şi-a încredinţat sufletul în mâinile Tatălui ceresc după ce a strigat „Mi-e sete!”

Şi în jurul nostru, sunt oameni care strigă asemenea lui Isus: Mi-e sete… de iubire, de iertare, de înţelegere, de acceptare. Această sete e mai puternică decât setea provocată de lipsa apei. Isuse, ajută-ne, să dăm celor însetaţi trupeşte un pahar de apă bună şi rece. Iar celor însetaţi sufleteşte cu blândeţe şi din prietenie să le oferim un zâmbet, o îmbrăţişare, o încurajare.

Slavă Tatălui

Doamne Isuse Cristoase, răstignit pe Cruce! Miluieşte-ne pe noi!

 

Staţiunea a XIII-a ISUS ESTE COBORÂT DE PE CRUCE

 1. Ne închinăm ţie, Cristoase, şi te binecuvântăm,
 2. Căci prin sfânta ta cruce ai răscumpărat lumea.

Iosif din Arimateea şi Nicodim, coboară cu grijă trupul fără viaţă a lui Isus. Cu respect îl aşează în braţele sfintei Fecioare Maria. Chipul îndurerat al Mamei noastre cereşti, este scăldat în lacrimi. Privind la generozitatea celor doi, sfânta Maria le este recunoscătoare.

Să ne rugăm pentru binefăcătorii noştri vii sau morţi. Dumnezeu în marea sa bunătate, prin mijlocirea sfintei Fecioare Maria, să-i răsplătească pentru binele pe care l-au făcut.

Slavă Tatălui

Doamne Isuse Cristoase, răstignit pe Cruce! Miluieşte-ne pe noi!

 

Staţiunea a XIV-a ISUS ESTE ÎNMORMÂNTAT

 1. Ne închinăm ţie, Cristoase, şi te binecuvântăm,
 2. Căci prin sfânta ta cruce ai răscumpărat lumea.

Mulţimea însetată de răzbunare s-a risipit. S-a făcut linişte. În faţa mormântului în care va fi aşezat trupul lui Isus, tristeţea pare să copleşească. Cuvintele sunt înlocuite de o tăcere sfântă.

Isuse, ajută-ne să fim alături de cei care în aceste zile încredinţează pământului trupul unei persoane dragi.

Slavă Tatălui

Doamne Isuse Cristoase, răstignit pe Cruce! Miluieşte-ne pe noi!

 

Staţiunea a XV-a ISUS ÎNVIE GLORIOS DIN MORȚI

 1. Ne închinăm ţie, Cristoase, şi te binecuvântăm,
 2. Căci prin sfânta ta cruce ai răscumpărat lumea.

Moartea a fost învinsă! Tristeţea şi jalea sunt înlocuite de fericire şi de speranţă! Isus a înviat glorios din morţi! Suntem răscumpăraţi şi sufletul este cuprins de o mare bucurie.

Toţi să spunem: Isuse, eu mă încred în tine! Ajută-ne să credem cu tărie în învierea ta şi să o vestim tuturor! Cristos, a înviat, aleluia!

Slavă Tatălui

Doamne Isuse Cristoase, răstignit pe Cruce! Miluieşte-ne pe noi!

 

Rugăciune de încheiere

Atotputernice, veşnice Dumnezeule, îţi mulţumim că, prin moartea şi învierea Fiului tău, ai reînnoit viaţa noastră. Ajută-ne ca, prin participarea noastră la Calea Sfintei Cruci, să fim gata să purtăm cu răbdare şi perseverenţă crucea noastră şi să-ţi slujim cu fidelitate. Dăruieşte-le tuturor celor pentru care ne-am rugat îndurarea ta şi condu-i pe toţi răposaţii noştri la înviere, prin Cristos, Domnul nostru. Amin.

Pr. Pavel Beșleagă

 

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.