Anunțuri: 10 februarie 2019

0
1101
  1. Mâine, luni, 11 februarie, este comemorată Sf. Fecioară Maria de la Lourdes. Este totodată și a 27-a Zi Mondială a Bolnavului. La liturghia de seară ne vom ruga pentru toți bolnavii din parohia noastră. După cum s-a obișnuit și până acum, în dieceza noastră această zi se va celebra în luna mai prin pelerinajul bolnavilor la Cacica;
  2. Sâmbăta și duminica viitoare vom relua pregătirile pentru Prima Împărtășanie și pentru Sfântul Mir. Îi îndemnăm pe toți candidații să participe la sfânta liturghie duminicală de la ora 9:15;
  3. Marți, 19 februarie reluăm catehezele pentru tineri. Partea a doua a programului video-catehetic Ești ales analizează cele șapte sacramente și își propune să răspundă la întrebări ale tinerilor de genul: „De ce să spun unui preot păcatele mele? De ce trebuie să merg la Liturghie? Ce înseamnă să spui ‘Da’ pentru toată viața?”;
  4. Sâmbătă, 23 februarie, în Amfiteatrul Institutului Teologic Romano-Catolic din Iași se va desfășura Ziua Socială a Studenților cu tema „Scandalul – provocare istorică în Biserică”. Intrarea este liberă și gratuită. Mai multe detalii pot fi găsite în posterul de la afișiere;
  5. Continuăm să ne rugăm și să ne pregătim pentru buna desfășurare a vizitei Sf. Părinte Papa Francisc în orașul nostru în ziua de 1 iunie. Mulțumim celor care s-au înscris deja și îi așteptăm în continuare și pe cei care doresc să ia parte la acest eveniment istoric, să treacă pe la oficiile parohiilor romano-catolice din Iași pentru a se înscrie pe listele de participare.

Vă dorim o săptămână binecuvântată!

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.