1. De mâine începem perioada liturgică a Timpului de Peste An care va fi întreruptă de Timpul Postului Mare și al Paștelui. Acesta începe în Miercurea Cenușii și se încheie în Duminica Rusaliilor, respectiv 6 martie și 9 iunie. De Rusalii, noi vom avea și administrarea sacramentului Mirului candidaților care se pregătesc deja destoinic pentru aceasta;
  2. Joi, 17 ianuarie, vă invităm ca, împreună cu membrii Acțiunii Catolice din comunitatea noastră, să participați la Sfântul Rozariu și la Sfânta Liturghie. Este o acțiune care se înscrie în săptămâna în care Acțiunea Catolică se roagă într-un mod special pentru pace, așa cum îndeamnă Sfântul Părinte, Papa Francisc, în mesajul transmis cu ocazia zilei de 1 ianuarie, Ziua Mondială a Păcii;
  3. Vineri, 18 ianuarie, începe Săptămâna de Rugăciune pentru Unitatea Creștinilor care se va încheia vineri, 25 ianuarie. Celebrările vor avea loc în fiecare zi, începând cu ora 17:00. Vor debuta la Institutul Teologic Romano-Catolic și se vor încheia aici, la Catedrală. Programul celebrărilor pentru fiecare zi poate fi consultat la afișiere;
  4. Am ajuns la jumătatea programului de sfințire a caselor și binecuvântare a familiilor. Continuăm să ne bucurăm de primirea călduroasă din partea dumneavoastră, motiv pentru care vă mulțumim. Cei care nu ați intrat încă în posesia plicului cu scrisoarea și cele necesare pentru sfințirea casei, sunteți rugați să treceți pe la biroul parohial;
  5. Vă reamintim că există posibilitatea de a dirija cele două procente din impozitul pe salariu sau pensie către parohia noastră. Formularele de completat se găsesc la biroul parohial sau pot fi solicitate de la preotul care ajunge la dumneavoastră cu sfințirea casei;
  6. Vacanța elevilor s-a încheiat, astfel încât reluăm activitățile de sâmbăta: ora de religie, cateheza, pregătirea la Prima Împărtășanie și repetiția la cor. De asemenea îi așteptăm pe candidații de la Mir să participe la Sfânta Liturghie duminicală de la ora 9:15 și la pregătirea catehetică de după aceea;
  7. Așa cum se știe deja, sfântul Părinte, papa Francisc, va vizita țara noastră la sfârșitul lunii mai, începutul lunii iunie. Iașiul va fi unul dintre orașele privilegiate care se va bucura de vizita Sanctității sale în ziua de 1 iunie. Vă îndemnăm să vă rugați pentru cei care vor pregăti această vizită, pentru ca totul să se desfășoare în atmosfera și condițiile specifice unui asemenea moment, onorant atât pentru comunitatea catolică, în special, cât și pentru comunitatea civilă, în general.

Vă dorim o săptămână binecuvântată!

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.