Preoti actuali

pr-benone-lucaci

Pr. Dr. Paroh Benone Lucaci (n.: 06.07.1968, Pralea; h.: 29.06.1994, Iasi)

S-a născut la 6 iulie 1968 la Pralea – Bacău. A absolvit Şcoala Generală de 8 clase în anul 1982 la Pralea, clasele a IX-a şi a X-a în anul 1984 la Căiuţi, clasa a XI-a la Oneşti, apoi Şcoala de Cantori (clasele a XI-a şi a XII-a) în anul 1987 la Iaşi şi Institutul Teologic Romano-Catolic „Sfântul Iosif” din Iaşi în anul 1994. A urmat studii postuniversitare la Roma, unde a obţinut licenţa şi doctoratul în teologie dogmatică. A fost sfinţit preot la 29 iunie 1994 la Iaşi de către ep. Petru Gherghel. A activat ca vicar la Adjudeni (1 august 1994 – 1 octombrie 1995), formator la Seminarul din Iaşi (1 octombrie 1995 – 1 februarie 1999), director la Centrul Misionar Diecezan din Iaşi (1 octombrie 1998 – 30 iunie 2001), director coordonator la Şcoala Postliceală „Fericitul Ieremia” din Iaşi (1 octombrie 1998 – 30 iunie 2001), director coordonator la Liceul „Sfânta Tereza a Pruncului Isus” din Iaşi (1 septembrie 1999 – 30 iunie 2002), director coordonator la Colegiul Universitar „Sfântul Toma de Aquino” din Iaşi (1 septembrie 1999 – 30 iunie 2002), decan la Facultatea de Teologie Romano-Catolică din Iaşi (1 august 2002 – 1 august 2003), student la Roma (2003-2008), director coordonator la Liceul „Sfânta Tereza a Pruncului Isus” – Iaşi (1 septembrie 2008 – 31 august 2011), lector (predă teologie dogmatică) la Institutul Teologic Romano-Catolic „Sfântul Iosif” din Iaşi (1 octombrie 2008 -), rector al Institutului Teologic Romano-Catolic „Sfântul Iosif” Iaşi (1 septembrie 2011 – 1 septembrie 2015), paroh la Iaşi „Adormirea Maicii Domnului” (1 septembrie 2015 -).

Contact: Bd. Ştefan cel Mare, 26, 700064-Iaşi, tel. 0232/212003, 0232/212007, 0745/483376, e-mail:lucabeno@yahoo.com

Preoti vicari

pr-pavel-besleaga

Pr. Pavel Beșleagă (n.: 20.03.1984, Iugani; h.: 29.06.2011, Iaşi)

S-a născut la 20 martie 1984 la Mircești jud. Iași. A absolvit Şcoala generală de 8 clase în anul 1999 la Iugani, Liceul Seminarial în anul 2003 la Bacău şi Institutul Teologic din Iaşi în anul 2011. A fost sfinţit preot la 29 iunie 2011 de către ep. Petru Gherghel. A activat ca vicar la Moinești „Înălțarea Domnului” (1 august 2011 – 31 iulie 2012), iar de la 1 august 2012 este vicar la parohia „Adormirea Maicii Domnului” Iaşi  și responsabil cu copii din parohie.

Contact: Bd. Ştefan cel Mare, 26, 700064-Iaşi, tel. 0232/212003; 0232/212007, 0754951442, besleagapavel@yahoo.com

pr-cristian-birant

Pr. Cristian Bîrnat (n.: 14.03.1985, Frumoasa; h.: 11.06.2010, Iași)

S-a născut la 14 martie1985 la Frumoasa jud. Bacău. A absolvit Şcoala generală de 8 clase în anul 1999 la Frumoasa, Liceul Seminarial în anul 2003 la Bacău şi Institutul Teologic din Iaşi în anul 2010. A fost sfinţit preot la 11 iunie 2010 de către ep. Petru Gherghel. A activat ca vicar la Nicolae Bălcescu „Preasfânta Inima a lui Isus” (1 august 2010 – 31 iulie 2013) și  asistent spiritual al asociației Scout, zona Bacău, iar de la 1 august 2013 este vicar la parohia „Adormirea Maicii Domnului” Iaşi și responsabil cu tinerii din parohie.

Contact: Bd. Ştefan cel Mare, 26, 700064-Iaşi, tel. 0232/212007; 0232/212003, 0763/722064; 0756539030, khristy_an@yahoo.com

pr-eugen-robu

Pr. Eugen Robu (n. 15.07.1984, Săbăoani; h.: 11.06.2010, Iași)

S-a născut la 15 iulie 1984 la Roman jud. Neamț. A absolvit Şcoala generală de 8 clase în anul 1999 la Săbăoani, Liceul Seminarial în anul 2003 la Bacău şi Institutul Teologic din Iaşi în anul 2010. A fost sfinţit preot la 11 iunie 2010 de către ep. Petru Gherghel. A activat ca vicar la Bijghir „Sfânta Fecioară Maria Îndurerata” (1 august 2010 – 31 iulie 2012) și  asistent spiritual al Actiunii Catolice-sectorul copii, zona Bacău, iar de la 1 august 2012 este vicar la parohia „Adormirea Maicii Domnului” Iaşi,responsabil cu logodnicii și familiile din parohie, totodată și Capelan pentru bolnavii din spitalele din Iași.

Contact : Bd. Ştefan cel Mare, 26, 700064-Iaşi, tel. 0232/212003; 0232/212007, 0768/952162; 0747/475718, eu_ro84@yahoo.it